foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
800 12 299 99
kontakt@fashionandmore.pl
...be inspired!

FASHION

...and more

Moda wiele zmieniła się na przestrzeni wieków. Sieciówka, butki czy sklep internetowy, odzież męska dziś wygląda zupełnie inaczej niż przed dwoma – trzema tysiącami lat, o czym można się przekonać odwiedzając te miejsca. Jednak czy na pewno dzisiejsze ubrania nie mają nic wspólnego z greckimi i rzymskim tunikami? Okazuje się, że dzisiejsze męskie koszule to dalecy potomkowie starożytnych tunik.

Zatem modna, nowoczesna odzież męska online swoimi początkami sięga bardzo dawnych czasów.

 

Starożytne tuniki

W starożytności moda opierała się na tunikach. Nosili je zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od stanu, z którego się wywodzili. Różnica była natomiast w materiałach, z których wykonane były ich tuniki oraz w kolorystyce. Między innymi purpurowa barwa była zarezerwowana dla osób wywodzących się z wysokich klas społecznych. W przeciwieństwie do czasów współczesnych to mężczyźni częściej odsłaniali nogi, ich tuniki sięgały do kolan, podczas gdy kobiece stroje były długie do kostek. W tym czasie w rejonie Azji Środkowej koczownicze ludy nosiły już ubrania podobne do koszuli we współczesnym rozumieniu i to właśnie to odzienie jest traktowane jako pierwowzór współczesnego męskiego stroju. Przeniknęły one do mody Sumerów i Babilończyków, w nich również szuka się początków greckich chitonów – koszul w krótkim rękawem ubieranych pod zbroje.

 

Średniowieczne skracanie

Przez dziesięć wieków średniowiecza nastąpiła zmiana w formie tuniki. Zaczęto ubierać ją pod ubiór, stawała się coraz krótsza, aż w końcu przeobraziła się w koszulę. Tuniki początkowo zakładano także na wierzch, te z czasem przerodziły się w kurty i kaftany. Tunika w czasach średniowiecza stała się domeną mężczyzn. Koszule stały się także domeną chłopów i ludzi biednych, dla których często stanowiły jedyne odzienie.

 

T – shirt lat 40

Natomiast pod koniec XIX wieku pojawił się T-shirt. Ta prosta, bawełniana koszulka po raz pierwszy została zaprezentowana w marynarce amerykańskiej, wówczas miała biały kolor i traktowana była jak bielizna – podobnie jak przez całe poprzednie wieki koszula. Jednak z czasem uznana została za wygodną odzież sportową, weszła więc do klubów sportowych. Następnie młodzież zaczęła ubierać T-shirty do jeansów i trampków i tak stały się one elementem mody ulicznej, skąd niedaleko było już do wybiegów znanych projektantów.

 

Współczesna moda męska

Współczesne męskie koszule to ogromna różnorodność fasonów, tkanin i kolorów. W zależności od preferencji konkretnego mężczyzny może on nosić t – shirty, eleganckie koszule w kołnierzem, rozwiązanie pośrednie czyli koszulki polo. Może pokusić się o koszule z długim lub krótkim rękawem. Może też wybrać bezrękawnik lub wręcz koszulkę na grubych ramiączkach. To co odróżnia znacząco współczesny męski strój od tego sprzed kilku tysięcy lat to, to, że obecnie nie wypada poruszać się po mieście bez koszulki – zwłaszcza, że może to grozić mandatem za obnażanie się w miejscach publicznych.

 

Ostatnie wpisy

Bluzka damska long to niezbędny element kobiecej garderoby jesienią i zimą

Koniec lata to dosyć ciężki czas praktycznie dla wszystkich ludzi. Oznacza koniec wakacji, powrót do służbowych obowiązków oraz coraz krótsze i chłodniejsze dni. 

Więcej…

Toga oraz żabot- jakie powinny mieć kolory?

Tradycja noszenia togi jest bardzo stara, sięga bowiem aż czasów starożytnych. Stamtąd się wywodzi, chociaż wtedy była też kojarzona z uczonymi- do dzisiaj obok zawodów prawniczych występuje także w środowiskach akademickich.

Więcej…

3 zegarki, które powinny znaleźć się w szafie każdego mężczyzny

Zegarek jest bardzo ważnym akcesorium dla każdego mężczyzny, ale nie wszyscy wiedzą jaki powinni kupić. Co więcej, inny model sprawdzi się do garnituru, a inny do stroju codziennego, czy sportowego. Jak dobrać odpowiedni zegarek? I ile sztuk powinien mieć każdy mężczyzna?

Więcej…


Copyright © 2019 Fashion and more... Rights Reserved.