Tradycja noszenia togi jest bardzo stara, sięga bowiem aż czasów starożytnych. Stamtąd się wywodzi, chociaż wtedy była też kojarzona z uczonymi- do dzisiaj obok zawodów prawniczych występuje także w środowiskach akademickich.

 Na dzień dzisiejszy, toga prawnicza i kolory żabotu zdecydowanie wyróżniają osoby, które wykonują różnego rodzaju zawody prawnicze. Jest to strój, który został określony strojem urzędowym, jaki przynależy do prawników, którzy znajdują się na sali sądowej. To, jak konkretnie ma wyglądać jest określone przepisami prawa jako pewien schemat ubioru. Sama toga zawsze jest czarna i jest określana jako suknia z kontrafałdami. Może być wykonana z grubej tkaniny wełnianej lub też z innego materiału, który taką wełnę przypomina. Kontrafałdy znajdują się zarówno na plecach jak z przodu togi. Dodatkowo, posiada ona płasko wyłożony kołnierz, do którego z przodu przypinany jest żabot. Sprawia wrażenie bardzo grubej i obszernej sukni.f

Jakie kolory może mieć żabot?

 

Uważny obserwator z pewnością zauważy, że kolory żabotu mogą być różne i tak też faktycznie jest. To, jakiego koloru będzie żabot, który z przodu dopina się do togi, zależy od zawodu prawniczego. Adwokaci mają zielony kolor żabotu, a prokuratorzy- czerwoni. Aby odróżnić radcę prawnego od adwokata- gdyż dla niektórych osób wydaje się być to ta sama osoba- radca prawny nosi żabot w kolorze niebieskim. Sędziowie i ławnicy posiadają fioletowe żaboty, co ma stanowić kolor pośredni pomiędzy czerwienią oraz zielenią i symbolizować ich neutralność. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają natomiast żaboty w kolorach flagi państwowej, czyli w kolorze biało- czerwonym. Jak widać, kolory żabotów pomagają zorientować się w tym, jaką rolę i funkcję pełni każda z osób na sali sądowej. Kolory te mają też swoją symbolikę- kolor czerwony u prokuratora ma świadczyć o ewentualnym zagrożeniu, a kolor zielony dla oskarżonego ma być kolorem nadziei. Oprócz wyżej wymienionych kolorów, spotyka się także żaboty w kolorze błękitnoszarym, a są one zarezerwowane dla radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

 

Obowiązek noszenia togi oraz żabotu

 

Pomimo być może śmiesznego na pozór stroju, toga oraz żabot są obowiązkowym wyposażeniem wszystkich urzędników, jacy znajdują się podczas rozprawy na sali sądowej. A skoro jest to strój urzędniczy- nie można go zapomnieć ani pominąć. To, jaką długość ma mieć toga, jak ma być szeroka, jakie ma mieć rękawy- wszystko to zostaje precyzyjnie określone tak, aby każda toga była identyczna. Wszystkie togi, jakie noszą sędziowie, radcy prawni czy adwokaci są więc niemalże identyczne, tym bardziej, że ich fason jest dość elastyczny- krój sukni z kontrafałdami skutecznie zasłania też wszystko to, co dana osoba ma ubrane ze swojego stroju cywilnego. Jeśli więc ktoś nosi się z myślą o byciu adwokatem i wie, że będzie chciał występować w sądzie- musi pogodzić się z faktem, że toga będzie dla niego strojem obowiązkowym- niezależnie od tego, czy mu się podoba czy nie.

Partner artykułu:

https://www.smr-law.at/pl/